Not Logged In Log In   Sign Up   Points Leaders
Follow Us    4:36 AM

Message Forum - Read Message

Category: All Things Ethanol > Topics Add to favorite topics   Post new topicPost New Topic
Author Topic: Now I know why Corn Flakes cost 8 dollars a box Back to Topics
PDN57

Champion Author
San Bernardino

Posts:3,367
Points:739,120
Joined:Aug 2012
Message Posted: Mar 23, 2013 5:48:41 PM

Freaking Ethanol
REPLIES (newest first) Post a Reply
Profile Pic
SoylentGrain
Champion Author Illinois

Posts:1,181
Points:21,600
Joined:Nov 2012
Message Posted: Jun 2, 2013 6:08:41 AM

- From a Miller Brewing Email: "Corn syrup is one of the basic ingredients used in most MillerCoors products as US consumers prefer its taste. "
Profile Pic
borsht
Champion Author Oakland

Posts:3,299
Points:783,170
Joined:Aug 2012
Message Posted: Jun 1, 2013 1:03:19 PM

Nearly all American brewers will add corn syrup to the mix at times.
Be careful if you have a corn allergy.
It's hard to identify which beer may have corn.
I talked with a Miller distributer representative and she was unaware that they were adding corn syrup to their beer.
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20070913145105AAX4NrQ
Profile Pic
smugutu1234
Champion Author Tallahassee

Posts:2,305
Points:548,395
Joined:Feb 2013
Message Posted: May 31, 2013 7:08:46 AM

Yes
Profile Pic
SoylentGrain
Champion Author Illinois

Posts:1,181
Points:21,600
Joined:Nov 2012
Message Posted: May 30, 2013 6:08:43 AM

"Corn is commonly used in the production of American-style pale lagers, particularly malt liquor."

My daughter spent several years with Miller Brewing. Some of Miller's main products, Miller Lite for one), are made with corn-belt corn.
Profile Pic
WE0H
Champion Author Twin Cities

Posts:1,662
Points:566,450
Joined:Feb 2011
Message Posted: May 30, 2013 2:15:12 AM

The reason the Corn Flakes cost so much is this person lives in California. Anybody smell a troll?

[Edited by: WE0H at 5/30/2013 2:16:55 AM EST]
Profile Pic
tropicalmn
Veteran Author Minnesota

Posts:276
Points:254,120
Joined:Mar 2011
Message Posted: May 30, 2013 2:08:27 AM

Beer 6-Pack Cans Farmer share: $0.06
Corn is commonly used in the production of American-style pale lagers, particularly malt liquor.Wheat is used to make ethanol more commonly in Canada then the US.
Profile Pic
borsht
Champion Author Oakland

Posts:3,299
Points:783,170
Joined:Aug 2012
Message Posted: May 30, 2013 1:31:21 AM

It's good that they aren't using wheat or barley for ethanol, or the price of beer would sky rocket. this would really get Joe six packs attention.
Profile Pic
SoylentGrain
Champion Author Illinois

Posts:1,181
Points:21,600
Joined:Nov 2012
Message Posted: May 14, 2013 6:29:40 PM

Just as with corn, wheat represents a minor cost component of products made from wheat. A fourteen ounce box of Wheaties contains 13 cents of wheat.
Profile Pic
Hannie59
All-Star Author Appleton

Posts:964
Points:24,300
Joined:Apr 2010
Message Posted: May 10, 2013 12:42:08 PM

The reason the wheaties don't reduce in price is because petroleum didn't go down longer term. What part of the statement that transportation and energy for production are what affects the cost of food beyond all other factors, don't we understand here?
Profile Pic
borsht
Champion Author Oakland

Posts:3,299
Points:783,170
Joined:Aug 2012
Message Posted: May 10, 2013 12:07:09 PM

In 2008 when wheat hit $17/ bushel, wheaties went up to record prices.
http://www.bloggingstocks.com/2008/02/14/pricey-wheaties-grain-prices-surging-on-emerging-market-demand/
When wheat dropped in price, the Wheaties stayed up’
The old saying is that when wheat goes up 1c/ bushel, bread goes up 1c/ loaf. But when wheat comes down 1c/bushel. The bread doesn’t come down. They say that the cost of wheat is insignificant in the price of a loaf of bread.
It is very significant when the price goes up, but insignificant when the price comes down.
Profile Pic
SoylentGrain
Champion Author Illinois

Posts:1,181
Points:21,600
Joined:Nov 2012
Message Posted: Apr 18, 2013 7:58:47 AM

The price for a bushel of corn is approximately $6.70 this morning. A 12 Box of corn flakes retail price is averaging $3.79 this year.

One bushel of corn makes 75 12 ounce boxes of corn flakes. See where I'm headed?

The component cost of your 12 ounce box of corn flakes is $0.09. All that corn that goes into your box of corn flakes represents a whopping 2% of the price you pay at the grocery store. And, if you are the one buying $8 corn flakes, that's 1%.

If the price of corn were $20 a bushel, it would still be a minor cost component of your food bill. In fact, had corn kept up with the rate of inflation for the past 40 years, that's what it would cost. Use some common sense.

Now, tell me again how ethanol is causing the price of your cereal to increase.
Profile Pic
giwan
Champion Author Michigan

Posts:1,636
Points:220,495
Joined:Aug 2009
Message Posted: Apr 18, 2013 4:57:54 AM

yeah sure
Profile Pic
rumbleseat
Champion Author Winnipeg

Posts:25,298
Points:3,830,935
Joined:Oct 2002
Message Posted: Mar 28, 2013 2:49:51 AM

If you want people to read your articles, post links, please.
Profile Pic
rick_evans
Champion Author Boston

Posts:6,443
Points:1,626,900
Joined:Aug 2005
Message Posted: Mar 27, 2013 3:39:05 PM

You need to stop shopping a Whole Foods.
Profile Pic
ggg452
Champion Author Manitoba

Posts:4,189
Points:934,970
Joined:May 2012
Message Posted: Mar 27, 2013 1:58:33 PM

When I put the flakes in my tank, I don't really get a noticable increase in engine performance and all I'm left with is half a bowl of milk...
Profile Pic
borsht
Champion Author Oakland

Posts:3,299
Points:783,170
Joined:Aug 2012
Message Posted: Mar 27, 2013 12:51:08 PM

/school/tc2000/fh1/Prices/cornfl.htmrice of corn flakes since 1972.

Ireland brought the price of corn flakes under government mandate in 1982.
http://www.irishstatutebook.ie/1982/en/si/0210.html
Profile Pic
borsht
Champion Author Oakland

Posts:3,299
Points:783,170
Joined:Aug 2012
Message Posted: Mar 27, 2013 12:00:21 PM

Price of corn flakes today and 1972.

http://www.sd61.bc.ca/school/tc2000/fh1/Prices/cornfl.htm

In1982 Ireland started mandating a limit on the price of corn flakes.
MAXIMUM PRICES (CORNFLAKES) ORDER, 1972.
http://www.irishstatutebook.ie/1982/en/si/0210.html
Isn’t government great, they can take care of the mess they make by their mandates.

Profile Pic
jacksfan
Champion Author Lincoln

Posts:2,572
Points:1,272,615
Joined:May 2006
Message Posted: Mar 27, 2013 9:45:57 AM

Proof that the Anti-Ethanol(TM) crowd ain't exactly the sharpest knives in the drawer. For if they were, they'd shop elsewhere for their cornflakes.

As for our lacking a sense of humor, I think we've all seen this type of misinformation take on a life of its own way too many times.
Profile Pic
redx590
Sophomore Author New Jersey

Posts:122
Points:27,055
Joined:Mar 2013
Message Posted: Mar 26, 2013 6:50:28 PM

:o
Profile Pic
pupule777
Champion Author New Hampshire

Posts:2,683
Points:644,305
Joined:Jan 2013
Message Posted: Mar 26, 2013 12:29:26 PM

Ilove my corn flakes no matter what !!!
Profile Pic
stickyvalves
Champion Author Iowa

Posts:7,315
Points:2,052,855
Joined:Oct 2005
Message Posted: Mar 23, 2013 11:29:28 PM

funny
Profile Pic
RedRider1OK
All-Star Author Oklahoma City

Posts:953
Points:26,190
Joined:Mar 2008
Message Posted: Mar 23, 2013 10:57:59 PM

8 dollars a box for Corn Flakes? That's a deal, where are you buying yours? I've been paying close to 10 dollars a box ever since Freaking Corn Ethanol was mandated.
Profile Pic
PDN57
Champion Author San Bernardino

Posts:3,367
Points:739,120
Joined:Aug 2012
Message Posted: Mar 23, 2013 6:48:33 PM

Wow Its only meant to be a joke fellas Doesnt any one have a sense of humor
Profile Pic
rumbleseat
Champion Author Winnipeg

Posts:25,298
Points:3,830,935
Joined:Oct 2002
Message Posted: Mar 23, 2013 6:20:36 PM

You didn't do much research to come up with that little gem, did you, PDN57?
When corn is $2 per bushel, a box of corn flakes includes about 2.2¢ worth of corn. At $4 per bushel, the amount of corn in that cereal costs 4.4¢

[Edited by: rumbleseat at 3/23/2013 6:21:51 PM EST]
Profile Pic
Hannie59
All-Star Author Appleton

Posts:964
Points:24,300
Joined:Apr 2010
Message Posted: Mar 23, 2013 6:14:40 PM

Corn flakes do not cost $8 a box.

You have no clue why they cost what they actually do cost.

But I do, and it is because the cost of diesel fuel has skyrocketed, which is how corn flakes are transported. And the companies that produce this fuel are raking in record profits while they cause your corn flakes to go up.

Pardon me PDN57, but you do not know what you claim to at all.
Post a reply Back to Topics